Podle čeho vybírat čistírnu odpadních vod

Čistička odpadních vod
Rady

Nákup čističky odpadní vody je investicí do budoucna. Při výběru čističky odpadní vody to proberte s odborníkem. Teď vám přiblížíme základní faktory, které by se měli dodržovat při pořízení čistírny. Tento článek Vám pomůže se v problematice čističek zorientovat.

Důležitá je cena čističky odpadních vod. Při hledání správný ČOV však doporučujeme se koukat i na jiné faktory, mezi které patří:

Kapacita čističky odpadních vod

Prvním a také důležitým krokem k výběru čistírny odpadní vody je zjistit kapacitu čističky. Kapacita zátěže a průtoku bývá u čističky odpadní vody měřena počtem ekvivalentních osob (EO). Jedna EO znamená 150 litrů odpadní vody za den.

V domácnostech se kapacita určuje počtem osob, které v domě jsou na trvalo. Pro provozovny jako jsou restaurace, ubytovny, penziony či kempy, apod. je výpočet poněkud komplikovanější. Ale stačí nás kontaktovat a rádi Vám poradíme.

Počet připojených osob se ve vaší domácnosti může změnit. Když máte v plánu např. založit rodinu nebo ji rozšiřovat, bylo by nejlepší pořídit čističku odpadní vody s větší kapacitou.

Umístění čističky odpadních vod

Průměr námi dodávaných domácích čistíren bývá od 1,4 do 1,9 metru. ČOV se kompletně zapustí do terénu s víkem na povrchu nebo se udělá přesah nad zem. Může se využít i dosavadní jímka či septik a čistírnu vestavět do nich.

Komplikace umístění čistírny může nastat v případě, že je na vašem pozemku studna. Podle vyhlášky 501/2006 Sb. musí být čistička odpadní vody, umístěna 12 metrů od studny v případě málo propustného prostředí.

Odtok a využití filtrované vody u ČOV

Co s vodou z čističky?

Máte na výběr:

  • Odtok do vodního toku je asi nejlepší možnost, jak se přečištěné vody zbavit. Záleží hlavně na tom, jestli je to u Vás možné.
  • Není-li v blízkosti vašeho pozemku vodní tok, tak se můžete odpadní vody zbavit vsakem do půdy.
  • V případě, že Vám úřady nepovolí vypouštění vody do půdy, poslední šance je hromadit vyčištěnou vodu v jímce a vyvážet ji.
  • Další možností je využití vody z čistírny jako vody užitkové. K ČOV budete potřebovat akumulační nádrž, ve které se voda bude zadržovat a používat k zálivce trávníku, nebo stromku, či keřů.

Výše provozních nákladů u čističky odpadních vod

ČOV BC 4 a její maximální denní příkon 1 kWh. Ale jedná se o maximální výkon pro pět osob. Každá čistička má spínací hodiny, nebo řídící jednotku ve kterých jsou nastaveny úsporné režimy šetřící elektrickou energii.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rady
Proč zachytávát dešťovou vodu

Průzkum vody v Evropě Průzkum o množství vody v Evropě je jasný a to že voda není bezedná a je potřeba tuhle problematiku řešit. V některých oblastech České Republiky v období léta dochází k vyhlášení tzv. „krizového stavu“. Tahle situace umožňuje vhodným úřadům omezit spotřebu pitné vody, tzn. „Zabezpečení pitné vody pro obyvatelstvo v množství …

Rady
Postup při povolování čistírny odpadních vod pro rodinné domy

V obcích kde není kanalizace a v chatových oblastech je nakládání s odpadní vodou… problém. Zákon uděluje povinnost dokládat, co se bude dít s vodou po opuštění vašeho domu. Ale je hned několik možností, co s odpadní vodou dělat. K domovní čističce odpadních vod musíte vždy dokládat projektovou dokumentaci. Kontaktujte …

čov
Rady
Výhody a nevýhody čistírny odpadních vod

Jestli přemýšlíte nad koupí čistírny odpadních vod, je vhodné zvážit veškeré výhody a nevýhody. Jedná se o záležitost na celý život, proto je vhodné vybírat pečlivě, informovat se a konsultovat. Správný specialisté na čističky odpadních vod vám vždy rádi poradí. V tomto článku si shrneme nejvýznamnější informace, které Vám pomůže ulehčit rozhodování. …