Podle čeho vybírat čistírnu odpadních vod

Nákup čističky odpadní vody je investicí do budoucna. Při výběru čističky odpadní vody to proberte s odborníkem. Teď vám přiblížíme základní faktory, které by se měli dodržovat při pořízení čistírny. Tento článek Vám pomůže se v problematice čističek zorientovat.

Důležitá je cena čističky odpadních vod. Při hledání správný ČOV však doporučujeme se koukat i na jiné faktory, mezi které patří:

Kapacita čističky odpadních vod

Prvním a také důležitým krokem k výběru čistírny odpadní vody je zjistit kapacitu čističky. Kapacita zátěže a průtoku bývá u čističky odpadní vody měřena počtem ekvivalentních osob (EO). Jedna EO znamená 150 litrů odpadní vody za den.

V domácnostech se kapacita určuje počtem osob, které v domě jsou na trvalo. Pro provozovny jako jsou restaurace, ubytovny, penziony či kempy, apod. je výpočet poněkud komplikovanější. Ale stačí nás kontaktovat a rádi Vám poradíme.

Počet připojených osob se ve vaší domácnosti může změnit. Když máte v plánu např. založit rodinu nebo ji rozšiřovat, bylo by nejlepší pořídit čističku odpadní vody s větší kapacitou.

Umístění čističky odpadních vod

Průměr námi dodávaných domácích čistíren bývá od 1,4 do 1,9 metru. ČOV se kompletně zapustí do terénu s víkem na povrchu nebo se udělá přesah nad zem. Může se využít i dosavadní jímka či septik a čistírnu vestavět do nich.

Komplikace umístění čistírny může nastat v případě, že je na vašem pozemku studna. Podle vyhlášky 501/2006 Sb. musí být čistička odpadní vody, umístěna 12 metrů od studny v případě málo propustného prostředí.

Odtok a využití filtrované vody u ČOV

Co s vodou z čističky?

Máte na výběr:

  • Odtok do vodního toku je asi nejlepší možnost, jak se přečištěné vody zbavit. Záleží hlavně na tom, jestli je to u Vás možné.
  • Není-li v blízkosti vašeho pozemku vodní tok, tak se můžete odpadní vody zbavit vsakem do půdy.
  • V případě, že Vám úřady nepovolí vypouštění vody do půdy, poslední šance je hromadit vyčištěnou vodu v jímce a vyvážet ji.
  • Další možností je využití vody z čistírny jako vody užitkové. K ČOV budete potřebovat akumulační nádrž, ve které se voda bude zadržovat a používat k zálivce trávníku, nebo stromku, či keřů.

Výše provozních nákladů u čističky odpadních vod

ČOV BC 4 a její maximální denní příkon 1 kWh. Ale jedná se o maximální výkon pro pět osob. Každá čistička má spínací hodiny, nebo řídící jednotku ve kterých jsou nastaveny úsporné režimy šetřící elektrickou energii.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

domovní čistírna odpadních vod
Rady
Čistící prostředky vhodné do ČOV

Ve starším článku jste si mohli přečíst, co vše nepatří do čistírny odpadních vod (Dostupný zde:Co nepatří do čov), aby nenastala situace, že budete čistit váš záchod lidově řečeným krtkem či oblíbeným Savem, což by vedlo k „poškození/úmrtí“ mikroorganizmů v čistírně odpadních vod sloužících pro čištění odpadní vody. Taková čistírny …

Rady
Kdy vybírat domovní čistírnu odpadních vod

Často se ptáte, kdy je vhodné začít vybírat a řešit čistírnu odpadních vod? Ideální čas na začátek řešení čistírny odpadních vod je s dostatečným předstihem před „sezónou“ jejich instalací, která začíná na jaře. Tou dobou díky rostoucímu trendu čistíren odpadních vod již takřka všechny firmy mají dopředu nasmlouvané zákazníky do …

Rady
Dotační program Dešťovka

V rámci boje Ministerstva životního prostředí proti suchu a  cílení na efektivní využívání vody právě probíhá dotační výzva pro získání dotace pro vlastníky a stavebníky rodinných domů i bytových (platí pro fyzické i právnické osoby)  na využívání srážkové či jinak řečeno dešťové vody. V současné době se dotační výzva nachází …