Podle čeho vybírat čistírnu odpadních vod

Čistička odpadních vod
Rady
1

Nákup čističky odpadní vody je investicí do budoucna. Při výběru čističky odpadní vody to proberte s odborníkem. Teď vám přiblížíme základní faktory, které by se měli dodržovat při pořízení čistírny. Tento článek Vám pomůže se v problematice čističek zorientovat.

Důležitá je cena čističky odpadních vod. Při hledání správný ČOV však doporučujeme se koukat i na jiné faktory, mezi které patří:

Kapacita čističky odpadních vod

Prvním a také důležitým krokem k výběru čistírny odpadní vody je zjistit kapacitu čističky. Kapacita zátěže a průtoku bývá u čističky odpadní vody měřena počtem ekvivalentních osob (EO). Jedna EO znamená 150 litrů odpadní vody za den.

V domácnostech se kapacita určuje počtem osob, které v domě jsou na trvalo. Pro provozovny jako jsou restaurace, ubytovny, penziony či kempy, apod. je výpočet poněkud komplikovanější. Ale stačí nás kontaktovat a rádi Vám poradíme.

Počet připojených osob se ve vaší domácnosti může změnit. Když máte v plánu např. založit rodinu nebo ji rozšiřovat, bylo by nejlepší pořídit čističku odpadní vody s větší kapacitou.

Umístění čističky odpadních vod

Průměr námi dodávaných domácích čistíren bývá od 1,4 do 1,9 metru. ČOV se kompletně zapustí do terénu s víkem na povrchu nebo se udělá přesah nad zem. Může se využít i dosavadní jímka či septik a čistírnu vestavět do nich.

Komplikace umístění čistírny může nastat v případě, že je na vašem pozemku studna. Podle vyhlášky 501/2006 Sb. musí být čistička odpadní vody, umístěna 12 metrů od studny v případě málo propustného prostředí.

Odtok a využití filtrované vody u ČOV

Co s vodou z čističky?

Máte na výběr:

  • Odtok do vodního toku je asi nejlepší možnost, jak se přečištěné vody zbavit. Záleží hlavně na tom, jestli je to u Vás možné.
  • Není-li v blízkosti vašeho pozemku vodní tok, tak se můžete odpadní vody zbavit vsakem do půdy.
  • V případě, že Vám úřady nepovolí vypouštění vody do půdy, poslední šance je hromadit vyčištěnou vodu v jímce a vyvážet ji.
  • Další možností je využití vody z čistírny jako vody užitkové. K ČOV budete potřebovat akumulační nádrž, ve které se voda bude zadržovat a používat k zálivce trávníku, nebo stromku, či keřů.

Výše provozních nákladů u čističky odpadních vod

ČOV BC 4 a její maximální denní příkon 1 kWh. Ale jedná se o maximální výkon pro pět osob. Každá čistička má spínací hodiny, nebo řídící jednotku ve kterých jsou nastaveny úsporné režimy šetřící elektrickou energii.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

domovní čistírna odpadních vod
Rady
Dotace čov pro obce (města a vesnice)

Dotace na domovní čistírny odpadních vod nemusí být pouze pro fyzické osoby v rámci výměny septiku a jímky za domovní čistírnu odpadních vod či nakládání s dešťovou vodou v rámci dotací dešťovka. Existují i speciální dotace primárně určené pro obce, zaměřené na realizaci domovních čistíren odpadních vod pro jejich obyvatele v …

domovní čistírna odpadních vod
Rady
Čistírny odpadních vod – slangové výrazy

Často se nás ptáte, co znamenají různé pojmy z oblasti čistíren odpadních vod, které nepůsobí zrovna jako oficiální odborné výrazy. V tomto článku vám některé představíme, včetně jejich významu. Obecně je dobře, že se o čistírnách odpadních vod stále více mluví a čistírny odpadních vod získávají na oblibě, protože do budoucna …

Čistírny odpadních vod
Je domovní čistírna odpadních vod náročná na obsluhu a údržbu?

Jsou čističky, které jsou na obsluhu náročnější a jiné zase méně, vše záleží podle výrobce a typu, proto je vhodné vše pro konsultovat s technikem na čistírny odpadních vod. Obsluha čistírny odpadních vod Pravidelně se u čističek dohlíží na správný chod (technik by měl čističku při instalaci nastavit a vše vysvětlit) …